Data założenia postępowania: 2020-03-03
1. Założenie łąki kwietnej o powierzchni20 000 m2na terenie miejskim przy ul. Sikorskiego, Skrzetuskiego, Andersa, De Gaulle’a ( dokładna lokalizacja wraz mapami działek będzie ustalana z ogrodnikiem miejskim przed przystąpieniem do prac).
1.1 OPIS: Do wysiewu należy zastosować wielogatunkową mieszankę nasion jednorocznych i wieloletnich. Nasiona w mieszance powinny pochodzić z upraw leżących na terenach położonych w podobnej strefie klimatycznej charakteryzującej się podobną ilością opadów atmosferycznych.
Zalecane jest wykonanie prób glebowych w celu dobrania optymalnego składu mieszanki lub pozyskania i wykonania zaleceń uprawowych przed wysiewem. Mieszanka nasienna powinna zawierać przynajmniej 30 gatunków roślin, bez uznanych za inwazyjne ( wg. wykazu Polskiego Towarzystwa Botanicznego ) lub cechujących się takimi właściwościami w Polsce i uwzględniać rośliny z zał. pt. „Lista gatunków". W mieszance nasiennej mogą pojawić się domieszki innych gatunków roślin uzgodnione z Zamawiającym. Mieszanka nasienna nie może zawierać w składzie więcej niż 15% traw.
Żaden z zastosowanych w mieszance komponentów (gatunków) nie może przekraczać 7 % całkowitej masy mieszanki. Gatunki jednoroczne w mieszance nie powinny przekraczać 30% całkowitej masy mieszanki nasiennej. Gatunki w mieszance powinny być dobrane pod względem różnych terminów kwitnienia zapewniając tym samym jak najdłuższy pozytywny efekt wizualny i pożytek dla owadów. Mieszanka powinna być czysta tj. nie zawierać odpadów produkcyjnych, omłotów, części roślin, etc. Nasiona w mieszance powinny charakteryzować się minimum 50% zdolnością kiełkowania przy przeprowadzeniu badań kiełkowania wg. obowiązujących Norm Państwowych. Wilgotność nasion nie może być większa niż 15%. Nasiona nie mogą posiadać śladów żerowania owadów, gryzoni oraz oznak zawilgocenia. Przygotowanie terenu pod założenie łąki kwietnej. Ustalenie składu mieszanek na podstawie badań gleby i lokalnych warunków. W razie potrzeby wykonanie zaleceń uprawowych na podstawie badań glebowych.
Sposób przygotowania gleby gdzie w glebie, może znajdować się duży bank nasion i są obecne uporczywe chwasty (sposób może nie eliminować niektórych gatunków uznanych za inwazyjne).
- Orkę należy wykonać na głębokość 30-40 cm na gruncie obsiąkniętym, gdzie prace agrotechniczne nie spowodują zniszczenia struktury gleby.
Uprawa wierzchniej warstwy gruntu na głębokość 10-15 cm za pomocą agregatu uprawowego. Zebranie zanieczyszczeń - gruz, śmieci. Po upływie 2-3 tygodni ponowna uprawa gruntu na głębokość 10cm
+/-2cm za pomocą agregatu uprawowego lub glebogryzarki separacyjnej. Po upływie 2-3 tygodni od ostatniej uprawy wykonanie wysiewu mieszanki nasiennej siewnikiem pneumatycznym broną aktywną lub uprawa broną wirnikową i wysiew siewnikiem rzutowym oraz zwałowanie terenu. Mieszankę nasienną wysiać w ilości 2-3 g/m2.
UWAGI:
W przypadku doboru mieszkanki nasion zalecana jest konsultacja z botanikiem, lub fitosocjologiem, specjalistą od łąkowych roślin zielnych. Wysiew nasion należy wykonać w okresie zależnym od rodzaju gleby. Na glebach cięższych zaleca się przygotowanie jesienne i siew wiosenny przy czym pełen efekt mieszanki będzie widoczny dopiero w drugim roku po stratyfikacji nasion tego wymagających. Ewentualnie przygotowanie gruntu późnym latem i siew jesienią. Siew należy wykonać na obsiąkniętym i wyrównanym podłożu. Stagnowanie wody lub długotrwale nadmierne zawilgocenie podłoża może prowadzić do wygniwania nasion. Mieszankę nasienną wysiać w ilości 2-3 g/m2. Do wysiewu zaleca się zmieszanie nasion z wermikulitem w celu zapewnienia równomiernego obsiewu. Wysiewu siewnikiem pneumatycznym dokonujemy na najpłytszym ustawieniu siewnika tak by nasiona nie były zagłębione więcej niż 1cm
pod powierzchnię gleby.
2. Pielęgnacja: Należy wykonać trzy koszenia kosiarką listwowąw miesiącach( lipiec 2020 r.,kwiecień 2021 r., wrzesień 2021 r.)
2.1. OPIS:Koszenie łąki w roku wysiewu w zależności od potrzeb w terminach uzgodnionych z Zamawiającym po konsultacjach z botanikiem. Wysokość roślin po skoszeniu nie może być niższa niż 10 cm, nie wskazane jest używanie kosiarek prowadzących do rozdrobnienia biomasy i pozostawienia pokosu. Dopuszcza się koszenie kosiarką z koszem. Odchwaszczanie w roku wysiewu – pojawiające się chwasty usuwać ręcznie lub poprzez koszenie. Zabiegi wykonać w miarę potrzeby nawet raz w miesiącu w przypadku stosowania do obsiewu mieszanek z gatunków wieloletnich. Łąki z dodatkiem gatunków roślin jednorocznych najlepiej odchwaszczać ręcznie – koszenie uniemożliwi kwitnienie roślin jednorocznych W kolejnych latach zaleca się koszenie kosiarkami listwowymi na
wysokość nie mniejszą niż 8cm. Równomiernie rozłożony pokos pozostawić na kilka dni (nawet do 2 tygodni w zależności od warunków atmosferycznych) w celu wysuszenia i wysiania się nasion z kwiatostanów. Następnie należy wygrabić i wywieźć siano. Terminy koszenia w kolejnych latach zależą od zastosowanej mieszani nasiennej. Z reguły dokonuje się koszenia przekwitnięciu wszystkich roślin. W razie wątpliwości termin należy ustalić z botanikiem lub łąkarzem. Podlewanie - w okresach suszy zapewnić wilgotność gleby, szczególnie w pierwszych miesiącach po wysiewie nasion. Należy teren podlewać równomiernie, ilością wody stosownie do warunków glebowych tak by nie wypłukać nasion. Gleba po podlaniu powinna być wilgotna na głębokość około 2-3cm.
3.Wykaz gatunków:Lista gatunków jednorocznych jako dodatek do mieszanek bazowych (nie więcej niż 30%):
-Aminek egipski Ammi visnaga
-Chaber bławatek Centaurea cyanus
-Czarnuszka demesceńska Nigella damascena
-Czarnuszka siewna Nigella sativa
-Gilia tricolor Gilia tricolor
-Gipsówka wytworna Gypsophila elegans
-Kąkol polny Agrostemma githango
-Klarkia wytworna Clarkia elegans
-Len wielkokwiatowy Linum grandiflorum
-Len zwyczajny Linum usitatissimum
-Lepnica baldaszkowata Silene armeria
-Lewkonia dwupłatkowa Matthiola longipetala
-Lnica marokoańska Linum maroccaria
-Maczek kalifornijski Eschscholzia californica
-Mak polny Papaver rhoeas
-Malkolmia Malcolmia maritima
-Mentzelia Mentzelia lindleyi
-Nachyłek dwubarwny Coreopsis tinctoria
-Nagietek lekarski Calendula officinalis
-Ostróżka ogrodowa Delphinium ajacis
-Pszczelnik mołdawski Dracocephalum moldavica
-Rezeda wonna Reseda odorata
-Rumian polny Anthemis arvensis
-Slazówka letnia Lavatera trimestris
-Smagliczka nadmorska Lobularia maritima
-Suchokwiat roczny Xeranthemum annuum
-Ubiorek baldaszkowaty Iberis umbellata
-Ubiorek gorzki Iberis Amara
-Wrotycz marunna Tanacetum parthenium
-Złocień polny Glebionis segetum
-Złocień trójbarwny Chrysanthemum carinatum
-Złocień wieńcowy Glebionis coronaria
-Żmijowiec babkowaty Echium plantagineum
-Mieszanka bazowa premium - Miejska
-Krwawnik pospolity Achillea millefolium
-Rzepik pospolity Agrimonia eupatoria
-Kąkol polny Agrostemma githago
-Rumian polny Anthemis arvensis
-Rumian barwierski Anthemis tinctoria
-Zawciąg pospolity Armeria maritima
-Kminek zwyczajny Carum carvi
-Chaber bławatek Centaurea cyanus
-Chaber łąkowy Centaurea jacea
-Chaber driakiewnik Centaurea scabiosa
-Cykoria podróżnik Cichorium intybus
-Marchew zwyczajna Daucus carota
-Żmijowiec zwyczajny Echium vulgare
-Dziurawiec zwyczajny Hypericum perforatum
-Złocień polny Glebionis segetum
-Świerzbnica polna Knautia arvensis
-Złocień właściwy Leucanthemum vulgare
-Len trwały Linum perenne
-Len zwyczajny Linum usitatissimum
-Komonica zwyczajna Lotus corniculatus
-Ślaz zygmarek Malva alcea
-Ślaz dziki Malva silvestris
-Lucerna nerkowata Medicago lupulina
-Wiesiołek dwuletni Oenothera biennis
-Sparceta siewna Onobrychis viciifolia
-Mak polny Papaver rhoeas
-Pasternak zwyczajny Pastinaca sativa
-Babka lancetowata Plantago lanceolata
-Babka średnia Plantago media
-Szałwia łąkowa Salvia pratensis
-Szałwia omszona Salvia nemorosa
-Krwiściąg mniejszy Sanguisorba minor
-Mydlnica lekarska Saponaria officinalis
-Cieciorka pstra Securigera varia
-Rumianek pospolity Matricaria recutitia
-Bniec biały Silene latifolia ssp. alba
-Lepnica rozdęta Silene vulgaris
-Werbena pospolita Verbena officinalis
-Koniczyna łąkowa Trifolium pratense
-Dziewanna pospolita Verbascum nigrum
-Goździk kartuzek Dianthus carthusianorum
Załączniki:
Informacja o wyborze oferty_15-2020.pdf
673.93 KB 26.03.2020 - 13:02:52Informacja z otwarcia ofert.pdf
295.80 KB 11.03.2020 - 13:43:31Załącznik nr 1 - Formularz oferty.odt
19.30 KB 03.03.2020 - 09:26:25Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia.pdf
32.78 KB 03.03.2020 - 09:26:25Załącznik nr 2 - Oświadczenia.odt
16.86 KB 03.03.2020 - 09:26:25Załącznik nr 3 - Grupa kapitałowa.odt
14.20 KB 03.03.2020 - 09:26:251. Wykorzystujemy platformę zakupową Logintrade jako narzędzie do kontaktów z wykonawcami.
2. Rejestracja w bazie wykonawców, przeglądanie ogłoszeń oraz składanie ofert handlowych jest bezpłatne.
3. Jeśli nie posiadasz konta na platformie zakupowej Logintrade Zarejestruj się w bazie wykonawców w celu otrzymania loginu i hasła do swojego konta. Jedno konto wykonawcy umożliwia otrzymywanie ogłoszeń od wielu Zamawiających.
4. Regulamin Platformy zakupowej jest dostępny w panelu rejestracyjnym.
Ogłoszenie nieaktualne
Czas na składanie ofert upłynął...